Macie tu fantastyczne krowy!

Pobyt w Polsce, w polskim gospodarstwie rolnym, będę wspominać jako niezwykle inspirujący czas. Macie tu fantastyczne krowy – mówił na spotkaniu zorganizowanym 4 lipca w Warszawie na zakończenie tegorocznego Programu Wymiany Młodych Rolników Polska-Texas 2019, Daniel Volleman, student z amerykańskiego uniwersytetu stanowego Texas A&M University.

Organizatorem Programu Wymiany Młodych Rolników Polska-Texas jest Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Projekt prowadzony jest od 2013 r. Dotychczas z wymiany skorzystało około kilkadziesiąt osób z obu krajów.

Program trwa 5 tygodni. Jest skierowany do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie. Program realizowany jest w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Co roku w tym samym czasie polscy rolnicy wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a młodzież z Teksasu przyjeżdża do polskich  gospodarstw.

W organizacji Wymiany PZPRZ wspiera Centrum Doradztwa Rolniczego i Agro Biznes Klub. Ponadto Partnerami Programu są m.in.: Bayer Sp. z o.o., Syngenta, Agrocentrum i Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży. Organizatorem Programu w Teksasie jest Texas A&M University, TALL Program oraz pięć głównych organizacji branżowych reprezentujących rolników z pięciu sektorów: pszenicy, kukurydzy, ziarna sorgo, mleka i trzody chlewnej.

W tym roku z wizytą do polskich gospodarstw, rozsianych po całym kraju przyjechało 9 młodych amerykańskich studentów. „To co zaobserwowałam szczególnie to, że polscy rolnicy są bardzo pracowitymi ludźmi. Oni zawsze mają coś do zrobienia i w swoją pracę wkładają całe swoje serce” – mówiła Bethany Busa. „Smutno mi wyjeżdżać, bo spotkałam się tu z ogromną życzliwością, ale mam nadzieję, że szybko wrócę. Bardzo dziękuję organizatorom za tę inicjatywę wymiany i tym samym umożliwienie takim osobom jak ja, zyskania tylu ciekawych doświadczeń” – dodała.

„Jestem wprost zauroczona Polską, waszym stylem życia w lokalnej, wiejskiej społeczności, kulturą, historią i religią. Uroczystości poświęcenia wozu strażackiego nie zapomnę do końca życia! Bardzo ciekawe było też dla mnie móc obserwować jak nowe technologie znajdują zastosowanie w polskich gospodarstwach” – stwierdziła Gabrielle Moris.

„Nauczyłem się w Polsce jak przygotowywać krowy mleczne na różne wystawy hodowlane. Będę starał się wykorzystać tę nową, cenną wiedzę w gospodarstwie moich rodziców” – podkreślał Daniel Volleman. „Ja również zyskałam bardzo dużo nowej wiedzy, w tym głównie o hodowli krów. Moim głównym zainteresowaniem jest żywienie zwierząt. Tu w Polsce nauczyłam się, na co należy zwracać szczególną uwagę przy przygotowywaniu paszy dla krów mlecznych, aby była jak najlepszej jakości” – informowała Jenna Roth. „W moim przypadku, goszcząc w polskim gospodarstwie sadowniczym, mogłam zapoznać się z procesem produkcyjnym z zupełnie innej niż amerykańska perspektywy, co było niezwykle dla mnie inspirujące. Poza tym dowiedziałam się wiele o historii waszego kraju, odwiedziłam wiele ciekawych miejsc. Polska będzie zawsze miała specjalne miejsce w moim sercu” – przyznała Johnna Fontenot.

„Przyjechałem do Polski jako obcy człowiek do obcych ludzi, ale dziś rozstaję się z moją nową, cudowną polską rodziną!” – mówił Daniel Pall. „Poznałem cały proces produkcji siana w goszczącym mnie gospodarstwie, ale też zwiedziłem dużo fantastycznych miejsc w Polsce i znam chyba każdy kościół w waszym kraju” – śmiejąc się dodał Pall.

W trakcie parotygodniowego pobytu w Polsce studenci z Teksasu wzięli też udział w spotkaniu zorganizowanym w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z udziałem ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Podczas tego spotkania młodzi, amerykańscy rolnicy mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi danymi dotyczącymi polskiego rolnictwa i polityki rolnej UE.

 

Agnieszka Kozłowska

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych