Dożynki Prezydenckie w Spale 2019

– Zapewniacie Polsce jeden z najważniejszych segmentów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo żywnościowe. Z całego serca Wam za to dziękuję – mówił Prezydent Andrzej Duda, zwracając się do rolników podczas tegorocznych, tradycyjnych Dożynek Prezydenckich w Spale.

W uroczystościach wziął udział także Stanisław Kacperczyk, Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych wraz z członkami Zarządu.

Oficjalne obchody święta plonów rozpoczęły się w niedzielę, 15 września, w samo południe od mszy świętej w intencji rolników w kaplicy polowej Armii Krajowej, w której udział wzięła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhanuser-Duda. Uczestniczyli w niej również m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, liczni parlamentarzyści, a także władze samorządowe województwa łódzkiego i powiatu tomaszowskiego.

Tuż przed mszą para prezydencka spotkała się z grupami wieńcowymi, by wręczyć im dyplomy uznania. Po mszy prezydent z małżonką wraz z barwnym i kolorowym korowodem dożynkowym przeszli na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. Poprowadził go Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze“.

Prezydentowi i jego małżonce towarzyszyli starostowie dożynek – Adriana Harhaj z województwa warmińsko-mazurskiego i Zbigniew Kaszuba z województwa pomorskiego.

Prezydent dziękował rolnikom za „trud ich ciężkiej pracy i służbę dla polskiego społeczeństwa“. – To był trudny rok dla polskiego rolnictwa – powiedział m.in. prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu. – Spowodowały to klęski jakie na rolników spadły w tym roku. Najpierw powódź w niektórych regionach kraju, a ostatnio ogromna susza. Ale państwo polskie rolników nie zostawi bez pomocy i wsparcia, bo jak podkreślał prezydent „zawsze byliście gotowi poświęcać się dla Ojczyzny, a to świadczy o waszej wielkości jako ważnej części naszego społeczeństwa”.

W sobotę podczas pierwszego dnia Dożynek Prezydenckich 2019 odbył się m.in. konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta RP. Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa świętokrzyskiego, przygotowany przez gospodynie z sołectwa Krzcin, w powiecie sandomierskim. Zwycięski wieniec został wręczony prezydentowi w niedzielę podczas Ceremoniału Dożynkowego. Drugie miejsce w konkursie zajął wieniec z województwa lubelskiego, a trzecie z Wielkopolski.

Z okazji Dożynek Prezydenckich 2019 w Spale na stadionie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich stanęło Miasteczko Regionów, w którym prezentowały się wszystkie województwa oraz partnerzy dożynek. Również w centrum Spały stanęły stoiska twórców ludowych, producentów żywności, sponsorów oraz kół gospodyń wiejskich.

Swoje stoisko – które odwiedziła Para Prezydencka – miał też Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Prezes Stanisław Kacperczyk wręczył Pani Prezydentowej okolicznościowy kosz upominkowy, a z Panem Prezydentem miał okazję porozmawiać o aktualnej sytuacji na rynku zbożowym w Polsce.

Tradycja dożynek prezydenckich w Spale została zapoczątkowana przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1927 roku.

Fot.: PZPRZ, Kancelaria Prezydenta