Powstał pierwszy fungicyd, stosowany wyłącznie za pośrednictwem pszczół

Czy możliwe jest „zatrudnienie” pszczół do aplikacji środków ochrony roślin? W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie już tak. W Europie – niebawem.

Mówił o tym prof. dr hab. Marek Korbas z IOR-PIB – członek Rady Ekspertów PZPRZ – w czasie zorganizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy jakie miało miejsce w trakcie styczniowej Polagra Premiery.

– Powstał pierwszy fungicyd, który stosowany jest wyłącznie przy użyciu pszczół – poinformował prof. Korbas.

https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/powstal-pierwszy-fungicyd-stosowany-wylacznie-za-posrednictwem-pszczol,91944.html 

Jak przystało na typowy biopreparat, Vectorite to organiczny fungicyd zawierający w składzie mikroorganizm o nazwie Clonostachys rosea, szczep CR-7. Został wyprodukowany przez kanadyjską firmę Bee Vectoring Technology (BTV). Uzyskał pozytywną opinię amerykańskiej Agencji Ochrony Roślin i Środowiska (EPA) i został zatwierdzony do stosowania w takich uprawach jak truskawka, borówka, pomidory, jabłka i słonecznik, w ochronie przed grzybami będącymi sprawcami szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej i zgnilizny owoców.

Środek ten jest w formie proszku i jest umieszczany na specjalnych tackach przy wylotach z uli. Ule są w tym celu specjalnie zaprojektowane i zbudowane (mają wygląd kartonów), aby wylatująca z ula pszczoła złapała na odnóża substancję czynną i w czasie wizytowania kwiatów zostawiła na nich fungicyd blokujący rozwój wymienionych grzybów. Dzięki tej metodzie aplikacja preparatu jest dokładniej ukierunkowana (nie trafia na liście, łodygi czy międzyrzędzia), rozciągnięta w czasie na prawie cały okres kwitnienia i do skutecznego działania można użyć mniejszej ilości środków ochrony roślin niż w przypadku tradycyjnych oprysków. Jednocześnie przenoszony przez zbieraczki grzyb Clonostachys rosea jest bezpieczny dla pszczół, pszczelarze nie muszą się więc niczego obawiać.

Co ciekawe – planowana jest rejestracja produktu w uprawie rzepaku. Jak mówił prof. Korbas, w Kanadzie ta metoda jest już powszechnie stosowana w ochronie Canoli (odmiana rzepaku jarego) i jest bardzo skuteczna w zwalczaniu szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej. W przyszłości produkt być może pojawi się powszechnie w Europie i w Polsce, bo aktualnie pilotażowe badania z użyciem pszczół i fungicydu Vectorite prowadzone są w Szwajcarii.

W najbliższym czasie producent zamierza też rozpocząć testy nad zastosowaniem produktu w zwalczaniu sklerotynii rzepaku.

Agnieszka Kozłowska