Dożynki Prezydenckie 2020

Tegoroczne obchody Dożynek Prezydenckich miały odmienny charakter niż w latach ubiegłych. Zamiast tradycyjnie w Spale, ze względu na pandemię koronawirusa, odbywały się w tym roku w Warszawie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

– Ten bardzo trudny moment, który przeżywaliśmy od kilku miesięcy i który cały czas przeżywamy, każe szczególnie w tym roku, podziękować polskim rolnikom – podkreślił Prezydent RP.

Głowa Państwa zwróciła uwagę, że każdy z nas mógł się przekonać jak ważna jest praca rolnika, jak ważne jest jedno z najważniejszych bezpieczeństw – bezpieczeństwo żywnościowe.

– Dziękuję rolnikom, że zagwarantowali w Polsce bezpieczeństwo żywnościowe, jedno z najważniejszych w naszym życiu społecznym – powiedział.

Ze względu na specyfikę pracy w rolnictwie i jego znacznego uzależnienia od warunków pogodowych ten sektor gospodarki potrzebuje nieustannego wsparcia.

– Wsparcia ze strony rządzących, zrozumienia, dobrego zarządzania, dobrego gospodarowania i dobrego sprawiedliwego dzielenia, tego co jest dla rolnictwa i tego, co dla rolnictwa może być wykorzystane – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał, że w nowej perspektywie finansowej do rolnictwa trafi około 140 mld złotych.

– Chcę jasno powiedzieć wszystkim polskim rolnikom, że będę czynił wszystko, aby sprawy polskich rolników prowadzone były jak najlepiej i aby rolnik mógł w naszym kraju bezpiecznie gospodarować – zapewnił Prezydent RP.

Głowa Państwa odniosła się także do bieżących wydarzeń.

– Chcę bardzo mocno i w pewnym sensie z gniewem powiedzieć, że padło wiele absolutnie fałszywych, nieprawdziwych słów, które nigdy nie powinny były paść z ust nikogo w Polsce, zwłaszcza takich, którzy na rolnictwie się nie znają, nie rozumieją go, a bardzo często nigdy nie widzieli w jaki sposób realizowana jest hodowla zwierząt – powiedział Prezydent Andrzej Duda komentując wydarzenia związane z procedowaniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Prezydent podkreślił, że kwestia dobrostanu zwierząt jest dla rolnika kwestią bytu, że jest to fundamentalna kwestia w gospodarstwie.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył, a po pracach parlamentarnych ustawa trafi na jego biurko.

– Przy decyzji, co do dalszych losów ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie humanitarnego traktowania zwierząt, dobrostanu zwierząt, ale będę miał także na względzie byt i jakość życia polskich rolników – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Tę tradycyjną, coroczną uroczystość dziękowania za plony – Dożynki Prezydenckie – zapoczątkował prezydent Mościcki.