Resort rolnictwa informuje, jak można wesprzeć ukraińskie rolnictwo

Resort rolnictwa skierował do Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych pismo z poniższą prośbą:

Dotyczy: wsparcia dla ukraińskiego rolnictwa

Szanowni Państwo,

Pan Janusz Wojciechowski Członek Komisji Europejskiej Ds. Rolnictwa przekazał, że Ukraina złożyła wniosek do Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) o pomoc Unii Europejskiej dla sektora rolnego.

Ukraina pilnie potrzebuje nasion, nawozów, sprzętu i oleju napędowego do maszyn rolniczych. Pan Komisarz zwrócił uwagę na fakt, że termin udzielenia pomocy ma znaczenie, gdyż Ukraińcy muszą w ciągu najbliższych kilku tygodni dokonać zasiewów na czas przed tegorocznym okresem wegetacyjnym.

Ukraina jest często określana mianem spichlerza Europy i świata,. Jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie. Kilka krajów na Bliskim Wschodzie i w Afryce jest uzależnionych od dostaw z Ukrainy, a wojna zagraża tym kluczowym dostawom. Pomoc dla Ukrainy w tym zakresie można przekazywać na dwa sposoby. Jako darowizny bezpośrednie lub przekazać krajowym organom ochrony ludności, które mogą włączyć je do oferty pomocy państwa w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Dzięki temu ERCC może ułatwić uzgodnienia logistyczne niezbędne do szybkiego dostarczenia pomocy.

W związku z tym, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie powyższej informacji członkom państwa organizacji.

ERCC ułatwia oraz wspiera logistykę i transport 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Utworzono trzy węzły w Polsce na Słowacji i Rumunii, które są w stanie obsłużyć i pomóc w dostarczeniu dużych ilości zaopatrzenia na Ukrainę zarówno ciężarówkami, jak i pociągami.

Podpisano: Ireneusz Leśnikowski, zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej

Pismo o wsparcie dla Ukrainy – organizacje

zdjęcie: www.pixabay.com