Podziękowanie Prezesa PZPRZ za tegoroczne plony

W pierwszą niedzielę września br. w Zwoleniu odbyły się XXII Dożynki Powiatowe. Z tej okazji Stanisław Kacperczyk, Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych skierował do rolników kilka okolicznościowych słów, dziękując m.in. za tegoroczny trud i plony:

Drodzy Rolnicy, Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych, Sołtysi,

Obchody święta plonów to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, od wieków zakorzenionych w tradycji narodu. Jest to przed wszystkim święto rolników, ale łączy  również nas wszystkich wokół najbardziej podstawowych wartości kultury narodowej i historii. To również szczególna okazja do wyrażenia szacunku i wdzięczności rolnikom za ciężką i mozolną pracę, dzięki której na polskich stołach – mimo zmiennych koniunktur gospodarczych, szczególnie w tym okresie, a także kaprysów pogody- nie brakuje chleba.

Dożynkowy wieniec i bochen chleba mówią o wielkim sensie ludzkiej pracy. Wyrażają naszą wdzięczność wobec Boga, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi. Chleb – jeden z głównych chrześcijańskich symboli, jest tym, co w życiu człowieka najbardziej powszednie, jednocześnie najważniejsze. Mam świadomość, że tegoroczne plony zbóż w naszym regionie są zróżnicowane. Wciągu roku byliśmy doświadczani zmiennymi warunkami pogodowymi: jesień mokra uniemożliwiająca w wielu przypadkach zachowanie terminów agrotechnicznych siewu, wiosna późna i sucha oraz susza na przełomie czerwca i lipca. Jednak pogoda w żniwa sprzyjała rolnikom i pozwoliła szczęśliwie zebrać tegoroczne plony bez strat.

Byliśmy i jesteśmy świadkami olbrzymich wzrostów cen środków produkcji. Kilkakrotnie zdrożały nawozy i są znaczne trudności z ich dostępnością. Zdrożało także paliwo  i środki ochrony roślin. Wysokie ceny zmuszają rolników do ograniczenia ich stosowania, co w konsekwencji   może spowodować niższe plony roślin uprawnych. Wielu rolników zachęconych ubiegłorocznymi dobrymi wynikami w uprawie kukurydzy, zwiększyło w tym roku powierzchnię jej uprawy, tymczasem obecnie martwią się o opłacalność ze względu na koszty suszenia.

Przyszłość w rolnictwie jest niepewna ze względu na sytuację za wschodnią granicą, a także na widoczne gołym okiem zmiany klimatyczne. Mimo trudności, każdy rolnik w swoim gospodarstwie na pewno zrobi wszystko co tylko jest możliwe, aby nie zabrakło chleba na stołach w Polsce.

Życzę wszystkim rolnikom dobrych plonów, stabilnych i opłacalnych cen na swoje produkty, łaskawości Matki Natury, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Stanisław Kacperczyk, Prezes Zarządu PZPRZ

 

fot. A.Kozłowska