Rolnicy z niecierpliwością czekają na decyzję w sprawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia nowego „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Sz.P. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury

Szanowny Panie Ministrze,

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych od dłuższego czasu zabiega o uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie. Jak wiadomo w ub. roku dokonano przeglądu i zaproponowano aktualizację przepisów programu azotanowego, co znalazło odzwierciedlenie w propozycji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia nowego „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Jak wynika z informacji upublicznionych na stronie www.legislacja.rcl.gov.pl, projekt ww. rozporządzenia został przyjęty do rozpatrzenia 3 listopada 2022 r. i wciąż jest w konsultacjach. Ostatnia zmiana została wprowadzona 5 stycznia 2023 r. przez Departament Komitetu do Spraw Europejskich.

Panie Ministrze, PZPRZ zwraca się z pytaniem – jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia? Kiedy rolnicy doczekają się możliwości, zgodnego z prawem wcześniejszego zastosowania pierwszych, wiosennych dawek azotu jeśli tylko warunki pogodowe będą na to pozwalać ? Czy w tym roku nadal będą musieli czekać z tym zabiegiem na 1 marca?

PZPRZ obawia się, że prace nad ww. rozporządzeniem trwają zbyt długo, i kolejny sezon rolnicy będą mieli związane ręce – jeśli chodzi o decyzję kiedy zastosować azot – z uwagi na wciąż jeszcze obowiązujące przepisy. Podkreślmy raz jeszcze – przepisy nie przystające do zasad prawidłowej agrotechniki. Tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot.

Związek zwraca się o pilną odpowiedź – kiedy ww. rozporządzenie wejdzie w życie i czy rolnicy będą mieli szansę skorzystać z tych zmienionych przepisów już wiosną 2023 r.

Rolnicy z niecierpliwością czekają na decyzję.

Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

Stanisław Kacperczyk

Prezes Zarządu PZPRZ

fot. PIXABAY