Szkolenie PZPRZ na SGGW, czyli o technologii uprawy zbóż w trudnych czasach

„Nowoczesne technologie uprawy zbóż chlebowych z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin” były tematem szkolenia zorganizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych na Wydziale Rolnictwa i Ekologii oraz w Instytucie Rolnictwa SGGW w Warszawie w dniu 30 stycznia 2023 r. Następnego dnia uczestnicy wzięli udział w  zajęciach w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW Wilanów-Obory.

Szkolenie sfinansowano w ramach w ramach Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Tematów było bardzo dużo, od zmian zachodzących w legislacji i przepisów, które wprowadza Krajowy Plan Strategiczny, po zagadnienia związane z integrowaną ochroną roślin, czy nawożeniem.

Spotkanie prowadził prezes PZPRZ mgr inż. Stanisław Kacperczyk oraz wiceprezes mgr inż. Marcin Gryn. Podczas pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali wykładu mgr inż. Marka Krzysztoforskiego z Centrum Doradztwa w Radomiu, który przybliżył zagadnienie „WPR – warunkowość. Ekoschematy nowe wyzwania dla rolników”. Jak zapowiedział w nowym okresie programowania proponuje się system nowej „zielonej architektury” składający się z wzajemnie uzupełniających się wymogów obowiązkowych (np. GAEC) oraz dodatkowych zachęt do stosowania praktyk rolniczych korzystnych dla środowiska i klimatu.

Prof. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu przedstawił dwa wykłady. Pierwszy dotyczył zwiększenia efektywności integrowanej ochrony pszenicy ozimej zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, a drugi – ochrony roślin w sobie wycofywania substancji czynnych. Jak podał naukowiec na dzień 1 lutego 2022 r. w Polsce liczba środków ochrony roślin wynosiła 2559, kiedy planuje się, że pod koniec 2023 r. będzie ich jedynie 2311. Pula w Unii Europejskiej się bardzo kurczy, tym samym ochrona dla rolników jest trudniejsza i bardziej wymagająca, ale też niestety mało konkurencyjna w porównaniu z innymi krajami. Prof. Korbas bowiem podał, że w całej UE liczba substancji czynnych jeszcze niedawno wynosiła 1000, obecnie jest to prawie 500, a w Polsce 300. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych było też ok. 1000 substancji czynnych, ale obecnie ta liczba się zwiększyła do 1300.

Następnie prof. dr hab. Janusz Smagacz z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach omówił nowe rozwiązania w uprawie roli pod zboża, a Zielony Europejski Ład. Podkreślił, że obecnie największym zadaniem uprawy roli we współczesnym rolnictwie jest ograniczenie strat glebowej materii organicznej – wzrost sekwestracji węgla organicznego w glebie, ale też i ograniczenie strat wody z gleby.

Także w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu swój wykład miał prof. dr hab. Jerzy Grabiński (IUNG-PIB w Puławach) prezentując rolę wyboru odmiany i prawidłowego nawożenia zbóż w kształtowaniu plonów ziarna w warunkach zmian klimatycznych.

O międzynarodowych aspektach funkcjonowania rynku zbóż mówił dr hab. Mariusz Hamulczuk, prof. SGGW z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW. O możliwościach wykorzystania krzemu w uprawie zbóż mówił dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW z Instytutu Rolnictwa SGGW. W swoim wystąpieniu krytycznie odniósł do sytuacji związanej z nieprawidłowościami w imporcie ziarna z Ukrainy i zaapelował o liczny udział rolników w protestach 2 lutego br.

A przy okazji szkolenia PZPRZ można się było zgłosić do 10 edycji „Rolnik szuka żony TVP”. Zgłoszenia już ruszyły!!!

Podczas drugiego dnia szkolenia uczestnicy spotkali się z dyrektorem RZD SGGW Wilanów-Obory mgr. inż. Łukaszem Zaniukiem. Wysłuchali także wykładu dr. Lesława Janowicza z Rady ekspertów PZPRZ na temat przechowywania ziarna bez strat.

fot. A.Kozłowska dla PZPRZ

https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/o-technologii-uprawy-zboz-w-trudnych-czasach,127832.html

https://www.agropolska.pl/uprawa/zboza/szkolenie-pzprz-na-sggw,594.html