Polecamy artykuł farmer.pl: Analityk Mirosław Marciniak o faktach i mitach na temat importu zboża z Ukrainy

Polecamy uwadze artykuł red. M. Tyszki, dziennikarki portalu farmer.pl:

Analityk Mirosław Marciniak o faktach i mitach na temat importu zboża z Ukrainy. Wnikliwa analiza

Mirosław Marciniak to niezależny analityk firmy InfoGrain, który wielokrotnie, jeszcze na początku czerwca ubiegłego roku, mówił głośno o destabilizacji rynku polskiego nadmiernych transportem ziarna z Ukrainy. Teraz po kolei rozlicza i wyjaśnia zagadnienia, które pojawiają się w tym temacie w przestrzeni publicznej. Poniżej jego dokładna analiza, punkt po punkcie, dotycząca rynku surowców rolnych.

  • Ukraińskie zboża, a także rzepak wjeżdżały do Polski także w momencie, kiedy krajowe ceny były na bardzo wysokim poziomie.
  • Z czysto biznesowego punktu widzenia, firmy importujące nie złamały prawa, chyba że wprowadzały do obrotu zboża techniczne niezgodnie z przeznaczaniem.
  • To nie liberalizacja handlu z Ukrainą ogłoszona przez KE przed rokiem, lecz konkurencyjność cenowa i zmniejszenie lokalnej podaży doprowadziło do tak dużego importu.
  • Dziś nie ma także problemu ze sprzedażą do młynów i mieszalni pasz. Problemem jest jednak cena, której nie akceptują rolnicy.

Wielokrotnie na farmer.pl przedstawialiśmy analizy rynkowe prowadzone przez Mirosława Marciniaka. Był on też jednym z naszych prelegentów na regionalnych konferencjach Farmera „Kierunek Innowacja” w styczniu tego roku. Mówił tam wprost m.in. o wysokich zapasach zboża i zapowiadał kłopoty z rozładowaniem ziarna. Teraz ten analityk poprzez swój blog tematyczny zamieścił informacje, gdzie mierzy się właśnie z tytułowymi faktami i mitami. Bo zamieszanie związane z rynkiem produktów rolnych, handlem z Ukrainą, informacje rządowe, ale też medialne są bardzo szybkie i zmienne. Tzw. afera zbożowa poszerza zasięgi. Jak się skończy?

Więcej na: https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/analityk-miroslaw-marciniak-o-faktach-i-mitach-na-temat-importu-zboza-z-ukrainy-wnikliwa-analiza,130797.html 

ARTYKUŁ

Zdjęcie Mirosław Marciniak, fot. M.Tyszka/ farmer.pl